Společnost XIXOIO se v posledních letech dostala do povědomí veřejnosti díky svému ambicióznímu projektu propojujícímu tradiční finanční svět s technologií blockchainu. Nabízí investorům možnost podílet se na financování prostřednictvím digitálních tokenů, které lze přirovnat k dluhopisům. Tato investiční příležitost však s sebou nese značná rizika, která by potenciální investoři měli pečlivě zvážit. Projekt XIXOIO čelil kritice od odborníků i médií. Například šéf finančně-poradenské společnosti Partners, Petr Borkovec, přirovnal XIXOIO k Ponziho schématu, což vedlo k právním krokům ze strany společnosti. Ministerstvo financí a Česká národní banka (ČNB) varovaly veřejnost před investicemi do neregulovaných digitálních tokenů, které nepodléhají dohledu ČNB. To znamená, že investoři nejsou chráněni standardními mechanismy, jako je Garanční fond obchodníků s cennými papíry. V listopadu 2022 provedla Národní centrála proti organizovanému zločinu razii v sídle společnosti XIXOIO. Dva představitelé společnosti byli obviněni z podvodu a praní špinavých peněz. Policie zajistila majetek v hodnotě 50 milionů korun. Trestní stíhání probíhá na svobodě a obviněným hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
Rizika spojená s investicí do tokenů XIXOIO 1.Regulační nejistota: Investice do digitálních tokenů nejsou v České republice dostatečně regulovány, což zvyšuje riziko pro investory. 2.Kreditní riziko: Schopnost společnosti splnit své závazky vůči investorům je nejistá, zejména vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a negativní publicitě. 3.Likvidita: Sekundární trh pro tokeny XIXOIO je omezený, což může ztížit jejich prodej v případě potřeby. 4.Informační asymetrie: Nedostatek transparentních informací o hospodaření společnosti a využití získaných prostředků může vést k nesprávnému posouzení rizika ze strany investorů.
Doporučení pro potenciální investory •Důkladná analýza: Před jakoukoli investicí je nezbytné provést podrobnou analýzu společnosti, jejího obchodního modelu a finanční situace. •Konzultace s odborníky: Poradit se s finančními poradci nebo právníky specializujícími se na investice do digitálních aktiv může pomoci lépe porozumět rizikům. •Diversifikace portfolia: Nesázet vše na jednu kartu a rozložit investice mezi různá aktiva může snížit celkové riziko. •Opatrnost vůči slibům vysokých výnosů: Nabídky s nadprůměrnými výnosy často skrývají vysoká rizika nebo mohou být dokonce podvodné.
Investice do dluhopisů nebo tokenů společnosti XIXOIO představuje vysoké riziko, zejména vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování a varováním regulačních orgánů. Potenciální investoři by měli pečlivě zvážit všechna rizika a konzultovat své rozhodnutí s odborníky, aby ochránili své finanční prostředky.
Kauza WCA International se týká investiční společnosti, která nabízela veřejnosti zhodnocení vkladů prostřednictvím investic do měnových párů, světových indexů, komodit, cenných kovů a obligací významných společností či startupů a technologických nebo výrobních projektů. V březnu 2024 zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) trestní stíhání proti jedné fyzické osobě a společnosti WCA International, které viní z podvodu se škodou přibližně 2,1 miliardy korun. Poškozených klientů je přes šest tisíc. Vyšetřování ukázalo, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést deklarované zhodnocení vkladů klientům. Naopak značnou část vkladů použil pro osobní potřebu, například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků a telefonů. Dále byly prostředky použity k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal, a k vyplácení nadstandardních odměn finančním zprostředkovatelům, kteří přiváděli nové investory. Činnost společnosti nesla znaky Ponziho schématu, kdy jsou výnosy pro stávající investory vypláceny z vkladů nových klientů, aniž by probíhala skutečná investiční činnost. V únoru 2023 byl na společnost WCA International prohlášen konkurz. V září téhož roku si věřitelé odhlasovali řešení úpadku formou reorganizace. Státní zástupkyně však vyjádřila obavy, že dlužník může návrhem na povolení reorganizace sledovat nepoctivý záměr, prodlužovat insolvenční řízení a vyvádět majetek do personálně propojené společnosti WCA Holding, kam směřovaly stovky milionů korun od investorů. Mezi poškozenými investory jsou i lidé důchodového věku a například šumavská obec Modrava, která do fondu vložila stovky milionů korun. Obviněné osobě hrozí za podvod se škodou velkého rozsahu trest odnětí svobody v délce pěti až deseti let. Vyšetřování případu nadále pokračuje.
Kauza Future Farming se týká finančních problémů společnosti Future Farming a její mateřské skupiny GFF, které se zaměřovaly na akvaponické zemědělství. V uplynulých šesti letech vydaly dluhopisy v celkovém objemu přes jednu miliardu korun. V roce 2024 však začaly mít potíže s vyplácením výnosů a jistin držitelům dluhopisů, což vedlo k finančním problémům a insolvencím. V reakci na neplnění závazků podali věřitelé insolvenční návrhy na několik společností ze skupiny GFF/Future Farming. K 1. říjnu 2024 bylo zahájeno insolvenční řízení s těmito společnostmi:
•Future Farming Invest s.r.o. •Future Farming Invest II s.r.o. •Future Farming Invest III s.r.o. •Future Farming Venture s.r.o. •Future Farming Asset s.r.o. •GFF Asset s.r.o. •GFF Invest s.r.o. •GFF Private V s.r.o. •Nastav.it s.r.o. •Aquaponic Farming Technology s.r.o. •Future Mining Asset s.r.o. •Frontman s.r.o. •Future Farming Development s.r.o. Věřitelé, kteří mají pohledávky vůči těmto společnostem, byli vyzváni k přihlášení svých pohledávek do insolvenčního řízení. Situace kolem Future Farming a skupiny GFF je stále v pohybu, a proto je důležité sledovat aktuální informace a postupovat v souladu s pokyny insolvenčních správců a právních poradců.